magister Katarzyna Adamkowska

Skala Bazeltona w Polsce

Opracowana przez naukowców amerykańskich w latach 70. XX wieku służy ocenie indywidualnych możliwości i zdolności noworodka. Można ją stosować w ciągu dwóch miesięcy od przyjścia na świat dziecka (także u wcześniaków po 35. tygodniu ciąży oraz dzieci opóźnionych w rozwoju).

Skala opiera się na 28 czynnikach behawioralnych i 18 odruchach, które pomagają zrozumieć wszystko, co niemowlę ma do powiedzenia. Test nie daje jednego wyniku, lecz ocenia zdolności dziecka w różnych obszarach rozwoju i opisuje, jak je łączy. Odsłania jego portret, przekazuje, kim ono jest.

Ocena zajmuje około 20–30 minut. Przeprowadza się ją w zacisznym półciemnym pokoju, między karmieniami, najlepiej w kilka dni po narodzinach. Została tak zaprogramowana, by odkryć silne strony noworodka, jego indywidualne zachowania, jednocześnie badając stan zdrowia dziecka.

Ocena wg skali Brazeltona (NBAS) do tej pory była u nas praktycznie nieznana. Obecnie Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych oraz firma Johnson & Johnson – przeszkoliły pierwszą grupę trenerów. Uzyskali oni stosowny certyfikat i będą według NBAS oceniać perspektywy dziecka, dostarczając rodzicom wielu cennych wskazówek. Skala jest także narzędziem pomagającym w nawiązaniu kontaktu z niemowlęciem kobietom cierpiącym na depresję poporodową, mającym problemy z zaakceptowaniem malca, matkom wcześniaków oraz dzieci z wadami wrodzonymi.

autor: Dobry Dietetyk (MN)

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

To tylko migrena

Czerw 25, 2014 Ciekawostki

Z lek. med. Tadeuszem Przytulskim, specjalistą neurologiem z Centralnej Wojskowej Przychodni CEPELEK w Warszawie rozmawia Magdalena Jarosz

czytaj więcej

Dieta a PMS

Czerw 25, 2014 Ciekawostki

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) powodują złe samopoczucie. Często przedłuża się ono na czas krwawienia miesięcznego. Bardzo ważny jest wtedy sposób odżywiania. Dobrze dobrany skład ...

czytaj więcej
POKAŻ